Co Čech, to kutil.
Co česká manželka, to bytová architektka……. Mám ráda a upřímně obdivuji lidi, kteří v tom, co dělají, jsou dobří. A je úplně jedno, jestli je to celospolečensky uznávaný vědec či šikovný řemeslník, který je precizní profesionál a svou práci dělá s nasazením. Tady jde o to, snažit se být skutečně dobrý v tom, co dělám a vydat ze sebe maximum. Lidově řečeno “neošolichat to”. Když už něco dělám a trávím na tom denně osm hodin, tak by to mělo mít nějaký smysl a stopa, která za mnou jako za pracujícím člověkem zůstane, by měla mít nějakou úroveň. Pracuji jako interiérová designérka a stále mě udivuje, i po 25 letech po pádu komunismu, kvalita a estetická úroveň českého interiéru. A to se týká interiérů bytů a domů, ale i komerčních prostor jako jsou restaurace, penziony nebo kanceláře. Zdá se, že Český národ moc neřeší kvalitu svého bydlení nebo si nestojí na seznamu priorit v čelní pozici. Stačí se podívat na webové portály prodávající nebo pronajímající byty. Z obrázků na mě doslova svítí křiklavě oranžové či zelené stěny v místnostech, věšák s mokrýma ponožkama stojící uprostřed obývacího pokoje či masivní obývací stěny s vystavenými porcelánovými figurkami, tzv. “lapači prachu”. Umělohmotný ubrus ve stylu krajky na jídelním stole taky nepřidá na stylu, nebo si někdo myslí, že se u takové tabule skvěle stoluje? Velmi častým prvkem nepovedených českých interiérů jsou materiály zakoupené v jednom z hobby marketů. Nejlevnější laminátové podlahy s velmi špatnou imitací dřeva, navíc zkombinované s lištou v zcela jiném dekoru a nebo zelené obklady do koupelny, kdy tzv. vychytávkou se stává dlaždička v dekoru květiny, umístěná jako akcentní prvek na stěně koupelny. Mnoho lidí mi může namítnout, ty lidi ale nemají peníze! Proto sahají po tak levných řešeních. Nesouhlasím, dobré interiéry se dají udělat i s malým rozpočtem, jen to chce věnovat tomu čas a energii a nekoupit první slevněnou podlahu, která nás upoutá v hobby marketu. Taky mě často pobaví paradoxy těchto nepovedených interiérů. Na stěně obývacího pokoje, kde se “šetřilo” snad na všem se nachází nejnovější chytrá televize s uhlopříčkou 80” v hodnotě 70 000 Kč a připojenou herní konzolí. Tak tady na kvalitu bydlení určitě nehrají, tady jde o něco zcela odlišného. Dále mě můžete oponovat, že ty lidi jednoduše neví, jak si vkusně zařídit byt. Ano, je to možné nicméně v tom případě se mohou obrátit na profesionála - bytového architekta či interiérového designéra. Ono se ale tak moc často neděje. Služby bytového architekta se u nás zdaleka nevyužívají tak často, jako je tomu v zahraničí. V České republice je totiž, řečeno s nadsázkou, každá manželka bytová architektka. Samozřejmě, svůj dům si nějakým způsobem zařídí a její partner kutil k tomu udělá i elektroinstalace a odpady. On mu už soused poradí, jak na to…. Kvalita bydlení má mnohem větší dopad na kvalitu našeho života a psychiku, než si dokážeme představit. Mějte se rádi a dopřejte si kvalitní bydlení!
2 Comments
Michal Jiksa
12/21/2017 11:58:06
Zajmavý článek. Máte pravdu, že bydlení má dopad na náš život i psychiku. Když budete vybírat interiér, doporučuji http://lmdesign.cz/ , které poradí a opravdu ví, co dělají.
Reply
Pavla Háčková
1/30/2019 18:24:19
Dobrý den, s článkem souhlasím. I já jsem jedna z těch co se do rekonstrukce bytu (co jsme pořídili na www.eurobydleni.cz) chtěla pustit s manželem sama na vlastní pěst. No dopadlo to tak, že jsme si museli sjednat bytovou architektu. Prostě člověk na takovou práci sám nestačí, pokud se specializuje úplně na jiný obor.
Reply
Leave a Reply. |
AutorMarkéta Killi Archiv
May 2024
|